Obrazek

DSC06657-Kopia-Kopia1.jpg

O mnie…

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Znajdujesz się na blogu ekstremalnego samodoskonalenia. Jestem miejscowym edukacyjnym programem. Mów mi Piotr. Jestem TRENEREM PERSONALNYM, KONSULTANTEM DIETETYCZNYM, DIETETYKIEM SPORTOWYM I COACHEM DIETY. Będę wpisywał do twojego systemu informacje dotyczącą ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA, Podejmę się próby zachęcenia Cię do ćwiczeń w fitness klubie i nie tylko.

Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem od dalekowschodnich sztuk walki (Wing - Tsun Kung Fu, Modliszka Siedmiu Gwiazd Kung Fu). Uwielbiam trening funkcjonalny oraz bodybuilding. Moja przygoda ze sportem trwa już 35 lat. Kawał czasu i ogrom doświadczenia ! W każdej wolnej chwili dzielę się tą pasją z innymi. Ludzie których trenuję to nie tylko zbiór mięśni i kości. To osobowości posiadające uczucia i emocje, radości oraz troski. Zawsze staram się rozumieć i wspierać drugiego człowieka w jego dążeniu do celu. To jedna z moich najważniejszych życiowych dewiz. Prowadzę treningi personalne oraz grupowe. Moje zajęcia przeznaczone są dla mężczyzn jak i kobiet. Nie mam żadnej czarodziejskiej różdżki, która spowoduje, że nagle osiągniesz zamierzony cel. Ale jeśli go osiągniesz to będzie to tylko i wyłącznie Twoja zasługa...ja jedynie będę Cię wspierał w osiągnięciu mety najlepiej jak potrafię.

Oprócz tego - gram na gitarze. Czasami komponuję i wydaję płyty. Uwielbiam Krym oraz Bajkał. Jestem przyjacielem i managerem jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Z czego jestem dumny...

W 2009 roku otrzymałem wyróżnienie przyznane mi przez Onet - BLOGOWY DEBIUT ROKU, blog: www.monteki.onet.blog.pl. Nie jestem początkującym blogerem. Wciąż się rozwijam i poszerzam swoje horyzonty...
W artykułach zamieszczam materiały ogólnie dostępne w internecie (fotografie - filmy: nie jestem ich autorem ani producentem).

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Początek...Modliszka 7 Gwiazd

24147_106812649344420_3559520_n.jpg

W tej sali prowadzę treningi

DSC05272.jpg

Sala fitness to mój kościół...

JA2.jpg

Ostatnie teksty
Statystyki
 • Wszystkich wizyt: 431346
 • Dzisiaj wizyt: 62
 • Wszystkich komentarzy: 918
licznik od 20.10.2013

Maszyny czy wolne ciężary ?

Sprzęt izotoniczny – specjalne urządzenia treningowe znajdujące się praktycznie w każdym klubie. W każdym nowoczesnym kompleksie sportowym. Na ich temat możemy wysłuchać wiele zróżnicowanych opinii – z jednej strony, mówią nam, że są potrzebne i należy z nich korzystać. Z drugiej strony, podpowiadają, że nigdy w życiu nie powinno się na nich siedzieć, ponieważ żadnej masy nie będzie !!!…

Komu wierzyć ? W głowie jeden mętlik. Najwięcej informacyjnego chłamu na ten temat sprzedają nam pseudo trenerzy personalni oraz wątpliwej klasy właściciele blogów poświęconych sportom siłowym i fitness. Szczególnie niebezpieczne w przekazywaniu wiedzy na ten temat są domorosłe panienki, uważające się za mózgi operacyjne działające w sferze fit (oczywiście nie wszystkie). I co najciekawsze – mało kto z tych znawców tematu, jest w stanie konkretnie odpowiedzieć na pytanie…Korzystać z maszyn, czy też nie ? A jeśli tak, to kiedy ?

Wszyscy wiemy, że każdy Polak to profesjonalista – czym mniej wie i czym mniej umie, tym bardziej się wymądrza…Ci pseudo fachowcy dają całą masę idiotycznych porad, które wprowadzają ludzi w błąd i mogą być wręcz szkodliwe..

Skoro tak, to…

Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego JA ? A dlatego, że sport gości w moim życiu od 36 lat. Od 32 jestem trenerem. Sporty siłowe to moje drugie imię. Przez lata praktyki moje mięśnie pracowały na niezliczonej ilości maszyn.

 

Ale do rzeczy – Sprzęt izotoniczny Tak czy NIE ?

MIT nr.1

Dlaczego nie rekomenduje się maszyn ?

Otóż, podstawowy argument brzmi – Maszyny służą do izolacji, a ćwiczenia z wolnymi ciężarami do budowania masy. To nie do końca jest prawdą ! Dlaczego ? A dlatego, że to, czy ćwiczenie jest izolowane bądź bazowe w żaden sposób nie zależy od tego na jakim sprzęcie trenujemy. Nie ma znaczenia, czy ćwiczenie wykonujemy ze sztangą, hantlami lub na maszynie. Mądry człowiek zada kolejne pytanie…Dlaczego ? A dlatego, że trzeba zrozumieć, czym są ćwiczenia bazowe a czym izolowane. Wszystko zależy od tego, ile stawów zaangażowanych jest do wykonania danego ćwiczenia. Jeśli podczas wykonywania ruchu zaangażowany jest tylko jeden staw to mamy do czynienia z ćwiczeniem izolowanym. Klasyczny przykład, unoszenie sztangi na biceps. W tym ćwiczeniu pracuje tylko jeden staw – łokciowy. Ćwiczenie jest przeznaczone do trenowania tylko jednego mięśnia – bicepsa. Ha ! I teraz ktoś krzyknie. Mam cię ty dyletancie ! Przecież wszystkie ćwiczenia na biceps są jednostawowe. Czyli co ? Wszystkie są izolowane ? Otóż, my profesjonaliści określamy to tak…na biceps są ćwiczenia bardziej i mniej bazowe (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, to właśnie tak jest). Ale, jeśli weźmiemy pod uwagę przysiad ze sztangą to w tym przypadku pracują już dwa stawy…czyli, mamy do czynienia z ćwiczeniem bazowym.

Czasami rekomenduję wykonywanie ćwiczeń bazowych na maszynach. A to dlatego, że ćwicząc na niektórych maszynach, angażujemy do pracy więcej niż jeden mięsień i WŁAŚNIE TO powoduje, że dajemy sobie dodatkową szansę na przyrost tkanki mięśniowej.

Zdarza się, że nowicjusz zaczyna wykonywać na maszynie ćwiczenie izolowane i z uporem maniaka trenuje mięsień jakiego jeszcze nie ma. Nie wyhodował go, ale już go trenuje !…Cóż, bywa i tak. W takim przypadku doświadczeni atleci machają tylko głową. Wiedzą, że ten sposób treningu do niczego dobrego nie doprowadzi.

Czyli, najważniejsze – To czy ćwiczenie jest bazowe lub izolowane w żaden sposób nie zależy od przyboru na jakim ćwiczycie. Z powodzeniem, na maszynie można wykonać ćwiczenie w które zaangażowana będzie parka stawów i kilka mięśni.

Teraz przyjrzyjmy się wolnym ciężarom. To one najczęściej kojarzą się z bazowymi, ciężkimi i trudnymi technicznie ćwiczeniami. To one najczęściej uważane są, za najlepsze przybory służące do przyrostu tkanki mięśniowej. No cóż, to znowu nie jest tak ! W takim razie, jak ? – spytacie. Wszystko zależy od trajektorii wykonywanego ruchu. Rozpatrzmy, unoszenie sztangi na biceps. Bierzemy wolny ciężar i zaczynamy wykonywanie ruchu do góry. Przy prawidłowej technice, pracuje tylko jeden staw (łokciowy), czyli, jest to ćwiczenie izolowane. Pracuje tylko biceps. Inny przykład – francuskie wyciskanie. W tym przypadku także pracuje jeden staw (łokciowy) i pracuje tylko jeden mięsień (triceps). Co z tego wynika ? Ano to, że wiele ćwiczeń wykonywanych na maszynach są ćwiczeniami bazowymi i wiele ćwiczeń wykonywanych przy pomocy wolnych ciężarów są ćwiczeniami izolowanymi. Skoro tak, to pokuśmy się o następujący wywód Z POWODZENIEM MOŻEMY WYKORZYSTYWAĆ MASZYNY DO UPRAWIANIA ĆWICZEŃ BAZOWYCH, JEŚLI TYLKO MAMY STWORZONE DO TEGO ODPOWIEDNIE WARUNKI I OCZYWIŚCIE, JEŚLI DYSPONUJEMY ODPOWIEDNIM PRZYGOTOWANIEM.

MIT nr.2

Mnóstwo ludzi wierzy, że maszyny nie pracują na masęj a jedynie służą do nadania mięśniom kształtu, czyli, rzeźbią mięsko. Tak twierdzą amatorzy i niedouczeni trenerzy personalni. Mało tego, wielu niedouczonych, święcie wierzy w to, że za pomocą ćwiczeń siłowych, mogą zmienić formę swoich mięśni. To kolejna giga bzdura ! Forma mięśni w 100% zależy tylko i wyłącznie od waszych rodziców (przodków). Forma mięśnia, ściśle związana jest z waszą genetyką ! To, że Arnold posiadał taki pikowy biceps nie było zasługą jakiegoś – cud treningu. Forma Arnoldowego bicepsa była zakodowana w jego w genach. Taki od urodzenia. Ćwiczenia pomogły mu jedynie uaktywnić genetyczne predyspozycje. Ujawnić je. A wy, jeśli nie macie Arnoldowych predyspozycji, to ile i jak byście nie ćwiczyli bicepsa, to nigdy nie uzyskacie takiego rezultatu.

W wielu przypadkach, atleta przygotowujący się do zawodów, rozpoczyna swoje przygotowania od ćwiczeń na maszynach. Wykorzystuje je zdecydowanie częściej niż wolne ciężary. I co ciekawe – jego celem, nie jest wyrzeźbienie poszczególnych partii mięśni. Spytacie się To po co on to robi ? To proste, ponieważ jest mu ciężko pracować z dużymi i niebezpiecznymi ciężarami w warunkach ograniczonej dziennej kaloryczności. Po prostu – przyjmuje mniej kalorii, posiada mniej energii a to przekłada się na spadek siły. W takich warunkach, wykonywanie ciężkich bazowych ćwiczeń z wolnymi ciężarami, grozi kontuzją. Bardzo łatwo można uszkodzić mięśnie stabilizatory.

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami wykorzystywane są przede wszystkim do przyrostu masy mięśniowej. Ale, kiedy pojawia się ograniczona kaloryczność, kiedy następuje spadek siły to bez sensu jest narażanie się na kontuzję.

Dlaczego korzystanie z maszyn jest bezpieczniejsze niż praca na wolnych ciężarach ?

Oto, dwie główne przyczyny:

- wektor ruchu

- praca mięśni stabilizatorów

Mięśnie stabilizatory – małe mięśnie, które dodatkowo stabilizują kierunek naszego ruchu. Tych mięśni nie widzimy i ich nie czujemy.

Hm, wszyscy wiemy, że nasze ciało składa się z mięska, które śmiało możemy nazwać – mięśniami głównymi. Ich zadanie polega na wykonaniu rzetelnej pracy podczas wykonywania konkretnego ruchu. Na przykład, weźmy pod uwagę – wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej. Głównym centrum, skupiającym na sobie ciężar są mięśnie klatki piersiowej. Oprócz mięśni klatki w ćwiczeniu zaangażowany jest przedni akton mięśnia naramiennego oraz triceps.

Jeśli już podnieśliście sztangę do góry to czemu ona na upadła ? Aha ! Nie upadła, ponieważ dzięki mięśniom stabilizatorom sztanga podąża tam gdzie ma podążać…A my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czym więcej mięśni stabilizatorów pracuje podczas wykonywania ćwiczenia tym jest ono bardziej niebezpiecznie. Dlaczego ? Dlatego, że w stabilizatorach może zabraknąć siły. Natomiast, ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze, kiedy ruch wykonywany jest po jednym wektorze. A właśnie jeden wektor ruchu wykorzystywany jest w maszynach.  Zapamiętajcie raz na zawsze: Dużym plusem wszystkich maszyn jest to, że pracujemy tylko w jednym wektorze ruchu przy wyłączonych stabilizatorach i nie ma znaczenia na jakiej maszynie akurat wykonujemy ćwiczenie ! To równie dobrze może brama z bloczkami w której ciągnięcie linki. W przypadku maszyn – ich ruch jest określony i ograniczony konstrukcją danego urządzenia. To, że maszyna podczas ćwiczenia wyłącza nasze stabilizatory, powoduje, że dane ćwiczenie jest bardziej bezpieczne.

MIT nr.3

Dlaczego maszyny nie są wykorzystywane się w ćwiczeniach, mających na celu przyrost tkanki mięśniowej ? I znowu musze napisać – To wcale nie jest tak ! Wykorzystuje się maszyny i to jeszcze jak. Bardzo wielu profesjonalistów korzysta z ogromnej ilości maszyn bloczkowych podczas pracy nad masą. Wystarczy tylko wspomnieć ściągania, horyzontalne wiosłowania itp. Jednym słowem – profesjonaliści korzystają z całego parku maszynowego dla zwiększenia swojej muskulatury.

Człowiek, który przez długie lata ciężko pracował i zwiększał obciążenia w ćwiczeniach bazowych z wolnymi ciężarami, w pewnym momencie rozumie, że taka forma ćwiczeń staje się dla niego niebezpieczna. Kiedy przysiada z ciężarem 200 kg +, albo wyciska nogami 500 kg +, to rozumie, że to już jest bardzo duży ciężar i poważnie wzrasta ryzyko kontuzji. Jeśli natomiast, priorytetem ćwiczącego nie jest jedynie siła i nie jest to także radykalny przyrost tkanki mięśniowej, to bardzo często, taki człowiek intuicyjnie przechodzi na bezpieczne formy wykonywania ćwiczeń. Po prostu zaczyna korzystać ze specjalizowanych maszyn treningowych. I w ten sposób przy prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach masa rośnie nadal…

Jeśli, doświadczony pasjonat sportów siłowych zobaczy nowicjusza wiszącego na maszynie to pomyśli sobie tylko jedno – nienormalny. Dlaczego ? Otóż, wszystko opiera się na tym, że to co jest skuteczne w przypadku profesjonalisty nie zadziała u nowicjusza. Profesjonalista doskonale czuje swoje mięśnie. To efekt spowodowany latami treningów. Nowicjusz nie posiada jeszcze takich umiejętności i to bez względu na to, ile czasu spędza na siłowni. Tego typu doświadczenie zdobywa się latami. Mało tego, wielu nawet po latach się to nie udaje…

Bliżej podsumowania…

Maszyny bloczkowe, spokojnie można wykorzystywać w programie, którego celem jest przyrost tkanki mięśniowej. Ale ? Ale, nie wszystkim. Maszyny tego typu przede wszystkim sprawdzą się w przypadku człowieka, który doskonale czuje swoje mięśnie. Po prostu, u człowieka, który już mięśnie posiada. Ale, nigdy nie sprawdzą się w przypadku nowicjusza, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z siłownią.

Ćwiczenia wykonywane na wielu maszynach są znacznie bezpieczniejsze od ćwiczeń wykonywanych z wolnymi ciężarami i to jest ich główna zaleta. Oprócz tego w wielu przypadkach maszyna pozwala zdecydowanie bardziej poczuć efekt konkretnego ćwiczenia. Zdecydowanie bardziej niż sztanga lub hantle. Jednak, pomimo tych wszystkich plusów, bloki będą spisywały się zdecydowanie gorzej w programie mającym na celu przyrost tkanki mięśniowej…gorzej niż wolne ciężary. A to dlatego, że ćwiczenia na maszynach są po prostu łatwiejsze w wykonaniu. Jest to lżejsza forma ruchu. Dzięki temu, że jest łatwo i przyjemnie to nasz system nerwowy czuję się komfortowo i nie widzi potrzeby, aby naszym mięśniom wydać rozkaz …Rosnąć mi tu szybko ! Nie obijać się ! Ciężko pracować i rosnąć !

Oczywiście, maszyna maszynie nierówna – są takie, które można zalecić nowicjuszowi. A są takie z których powinien korzystać tylko profesjonalista. To jest ściśle związane z ilością pracujących stawów. Jednym słowem – czym więcej stawów zaangażowanych jest w ćwiczenie, tym częściej można je rekomendować początkujący

A teraz przykład z trochę innej beczki: wyciskanie nogami, zginanie i odwodzenie nóg, chociaż są to ćwiczenia izolowane, to na te grupy mięśni istnieje bardzo mało alternatywnych wariantów. W tym przypadku, korzystanie z maszyn jest rekomendowane dla osób początkujących. Teraz, rozpatrzymy takie ćwiczenia izolowane jak: wszystkie podnoszenia na biceps, prostowania na triceps, rozpiętki, wyprosty i odwodzenia na barki – tych ćwiczeń na maszynach nowicjusze nie powinni wykonywać. To ćwiczenia izolowane i nie sprawdzają się przy naborze tkanki mięśniowej…w tym przypadku lepiej sprawdzą się wolne ciężary

Maszyny posiadają jeszcze dwa plusy, którymi nie mogą pochwalić się wolne ciężary, są to – różne kąty. Kąty, dzięki którym można wykonywać ruch z obciążeniem pod różnymi wektorami. Kiedy pracujemy z wolnymi ciężarami to możemy wykonać ruch tylko po konkretnym wertykalnym wektorze. Natomiast na maszynie możemy zmieniać kąt ruchu w zależności od potrzeb. Jak to się ma w praktyce ? Przykład: Podciąganie sztangi w opadzie tułowia – zgięta i dosyć niewygodna pozycja. Oprócz pleców, stabilizację uzyskujecie przy pomocy mięśni brzucha, nóg, bicepsa biodra i bicepsa w łapkach. Co oznacza, że pracuje ogromny masyw mięśni i wykonywanie ćwiczenia nie należy do najłatwiejszych. W tej pozycji bardzo trudno skoncentrować się na docelowo ćwiczonym mięśniu. A teraz wyobraźcie sobie, że siadacie wygodnie i wykonujecie ćwiczenie na horyzoncie bloczkowym. W pierwszym przypadku obciążenie było wertykalne a w drugim jest horyzontalne. Siedzicie komfortowo. Brak obciążenia pośladków, brak obciążenia nóg ! Dzięki temu możecie lepiej skupić się tylko i wyłącznie na trenowaniu konkretnego mięśnia. Możecie go doskonale poczuć i w idealny sposób wyobrazić sobie jak pracują konkretne mięśnie.

Ogólne rekomendacje…

Kto może wykonywać ćwiczenia na maszynach ? Takie ćwiczenia powinni wykonywać dobrze zbudowani ludzie będący właśnie na redukcji. Dlaczego ? A dlatego, że w ich przypadku wykonywanie ćwiczeń powinno być szczególnie bezpieczne. Spokojnie z maszyn mogą korzystać ludzie posiadający już mięśnie jak i ludzie będący na masie. Rekomenduję jednak, aby rozpoczynać zawsze od wolnych ciężarów i dopiero potem przejść na maszynę. Jednym słowem…Czym większy sportowy staż ćwiczącego, tym częściej w swoich treningach może korzystać z maszyn.

Jeśli twoim celem jest przyrost masy mięśniowej…przy czym, obecna ilość i jakość twoich mięśni nie jest imponująca to nie rekomenduję ci korzystania z maszyn. Dlaczego ? A dlatego, że w twoim przypadku trening z wykorzystaniem urządzeń nie da zamierzonego efektu…

A co z Kobietami ?!

One mogą ! Ba, nawet rekomenduję im korzystanie z mechaniki. Dlaczego ? A dlatego, że kobiety nie chcą posiadać dużych i masywnych mięśni. Panie preferują bezpieczny trening. I właśnie z tym zadaniem idealnie sprawią się maszyny.

 

Pozdrawiam,

Monteki

 

PS. Przepraszam, że nie napisałem na wcześniej obiecany temat, ale dostałem sporo maili pytających…O wykorzystywaniu maszyn do treningów.

5 Odpowiedzi na Maszyny czy wolne ciężary ?

 • ~Ola mówi:

  Kurka, czytam i czytam i czytam i myślę, kurdę tak chciałam bezpiecznie ćwiczyć, rozpisałam sobie obwód na maszynach, (wykonałam, zmęczona, szczęśliwa) żeby sobie krzywdy nie zrobić jeśli nie będe umiała prawidłowo podnieść sztangi, albo hantli albo co tam jeszcze sie podnosi, a Ty piszesz, że lepiej jednak wolne ciężary, że efekty itd. itd…. i nawet sobie nie wyobrażasz jak mi ulżyło kiedy przeczytalam ostatni akapit :P:P
  Nie taka ja głupiutka jak mi się zdawało ;)
  Pozdrawiam Cię i z przyjemnością bedę tu zaglądać bo informacje mądre, cenne i za darmo ;)

 • ~Adrian mówi:

  Rozpoczynam swoją przygode na siłowni i gdyby nie ten artykuł nadal siedziałbym tak jak ostatnio – tylko na maszynach – a jestem chudzielcem i chodzi mi własnie o nabranie masy mięśniowej. Bardzo dziękuje za to że pan poświęcił swój czas na napisanie tego artykułu i mogę go tu teraz przeczytać za darmo. W dzisiejszych czasach przy nadmiarze informacji i wielu ludziach którzy się wymądrzają, a wcale nie są mądrzy, ciężko początkującemu odzielić prawde od bzdur..

 • miło się czytało

 • ~laski seks mówi:

  czytałem z zapartym tchem

 • podoba mi się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook