Obrazek

DSC06657-Kopia-Kopia1.jpg

O mnie…

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Znajdujesz się na blogu ekstremalnego samodoskonalenia. Jestem miejscowym edukacyjnym programem. Mów mi Piotr. Jestem TRENEREM PERSONALNYM, KONSULTANTEM DIETETYCZNYM, DIETETYKIEM SPORTOWYM I COACHEM DIETY. Będę wpisywał do twojego systemu informacje dotyczącą ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA, Podejmę się próby zachęcenia Cię do ćwiczeń w fitness klubie i nie tylko.

Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem od dalekowschodnich sztuk walki (Wing - Tsun Kung Fu, Modliszka Siedmiu Gwiazd Kung Fu). Uwielbiam trening funkcjonalny oraz bodybuilding. Moja przygoda ze sportem trwa już 35 lat. Kawał czasu i ogrom doświadczenia ! W każdej wolnej chwili dzielę się tą pasją z innymi. Ludzie których trenuję to nie tylko zbiór mięśni i kości. To osobowości posiadające uczucia i emocje, radości oraz troski. Zawsze staram się rozumieć i wspierać drugiego człowieka w jego dążeniu do celu. To jedna z moich najważniejszych życiowych dewiz. Prowadzę treningi personalne oraz grupowe. Moje zajęcia przeznaczone są dla mężczyzn jak i kobiet. Nie mam żadnej czarodziejskiej różdżki, która spowoduje, że nagle osiągniesz zamierzony cel. Ale jeśli go osiągniesz to będzie to tylko i wyłącznie Twoja zasługa...ja jedynie będę Cię wspierał w osiągnięciu mety najlepiej jak potrafię.

Oprócz tego - gram na gitarze. Czasami komponuję i wydaję płyty. Uwielbiam Krym oraz Bajkał. Jestem przyjacielem i managerem jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Z czego jestem dumny...

W 2009 roku otrzymałem wyróżnienie przyznane mi przez Onet - BLOGOWY DEBIUT ROKU, blog: www.monteki.onet.blog.pl. Nie jestem początkującym blogerem. Wciąż się rozwijam i poszerzam swoje horyzonty...
W artykułach zamieszczam materiały ogólnie dostępne w internecie (fotografie - filmy: nie jestem ich autorem ani producentem).

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Początek...Modliszka 7 Gwiazd

24147_106812649344420_3559520_n.jpg

W tej sali prowadzę treningi

DSC05272.jpg

Sala fitness to mój kościół...

JA2.jpg

Ostatnie teksty
Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 431346
  • Dzisiaj wizyt: 62
  • Wszystkich komentarzy: 918
licznik od 20.10.2013

Czym jest Fitness, Bodybuilding i Powerlifting ?

 

Cześć !

Jaką dyscyplinę sportu wybrać i dlaczego akurat tą a nie inną ? Większość ludzi odpowie – wybieram FITNESS.

Fitness  – modne słowo klucz, otwierające wszystkie drzwi za którymi kryje się aktywność fizyczna. 

Zadaję często takie pytanie, Oki, Fitness, ale dlaczego akurat Fitness i czym on jest ? Słyszę wiele mniej lub bardziej trafnych odpowiedzi – zazwyczaj mniej. 

Dzisiaj porozmawiamy o dyscyplinach, które znane są dosłownie wszystkim, a mianowicie: FITNESS (ogólnorozwojówka), BODYBUILDING (kulturystyka) i POWERLIFTING (trójbój siłowy).

Startujemy z klucza…

 

Czym jest Fitness, Bodybuilding i Powerlifting ?

Abyście mogli zrozumieć w jakim kierunku podążać. Abyście nie czuli się jak w labiryncie. Abyście dokonali prawidłowego wyboru, musicie zapoznać się z bazowymi pojęciami. Oswoić – Co do czego i dlaczego ? I tylko wówczas przejść do ustalenia odpowiedniej i efektywnej taktyki dotyczącej swojego treningu. Zresztą – informacja, którą dzisiaj zdobędziecie znacznie poszerzy waszą wiedzę (przynajmniej niektórym) na temat różnic pomiędzy FITNESSEM, BODYBUILDINGIEM I POWERLIFTINGIEM.

Zaczniemy nasz rejs od dyscypliny zwanej…

 

 

FITNESS

Zwrócę uwagę na fakt, że dialekt współczesnego człowieka nie obejdzie się bez słów zapożyczonych od innych nacji. Wszystkie te tajm menedżmentytim bildingiaim fit weszły do naszego słownictwa potocznego już na stałe. Znalazły swoje miejsce także i w sporcie.

Przykład – wszyscy doskonale pamiętamy przedmiot o nazwie Wychowanie Fizyczne (WF), czyli… popularną gimnastykę (z której większość się zrywała). Na wuefie biegaliśmy cross, skakaliśmy, rzucaliśmy, wspinaliśmy się na linie i tym podobne.

Tak oto FITNESS – to burżuazyjne słowo. Analog naszego wuefugimnastyki, tylko w znacznie większej przestrzeni. Bardzo wielu osobom pojęcie fitness kojarzy się z pójściem do sali treningowej lub na aeroby (lub jeszcze gdzie indziej…). Jednak pojęcie to jest znacznie szersze i określa jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną (sportową). Fitness jest ukierunkowany na wzmocnienie ciała (prozdrowotne oddziaływanie na cały organizm). Fitness z życia wzięty…jazda na rowerze/rolkach, pływanie, poranna gimnastyka, turystyka górska, bieg (cross fit), ćwiczenia oporowo – siłowe (trening funkcjonalny) itp. Wszystkie wymienione czynności pozwalają nam utrzymywać ciało w formie.   

FITNESS posiada swoje priorytety, a mianowicie: pierwsze miejsce zajmuje ZDROWIE, drugie – ATRAKCYJNA FIGURA, trzecie – ELEMENT KONKURENCJI. Kierunków i różnego typu metodyk jest dosyć sporo. Jest popyt to jest i podaż.     

Generalnie w Fitnesie istnieją dwa główne kierunki rozwoju: ogólny i fizyczny.

Rozwój ogólny – prawidłowo zaplanowany dzień, dieta, zdrowy sen, joga, medytacja. Jednym słowem: harmonia ciała i duszy. 

Rozwój fizyczny związany jest z 5 podstawowymi celami:

- elastyczność i gibkość całego ciała (pilates)

- wytrzymałość i wydolność (aeroby)

- siła mięśni (pump)

- balans tkanki mięśniowej i tłuszczowej (kalanetyka)

- wzmocnienie systemu sercowo naczyniowego oraz układu kostnego (bieżnia, rower, step, ćwiczenia oddechowe i oporowo siłowe)

Główną grupą docelową odwiedzającą fitness kluby są przedstawicielki płci pięknej (przy czym, nie tylko młode kobiety, ale i damy 50+).

O Fitnesie już co nieco wiecie. Teraz przejdziemy do innych dyscyplin sportu…

 

BODYBUILDING

Dyscyplina o nawie Bodybuilding w zasadzie nie wymaga zbytniego przybliżenia i znaczy dosłownie kształtować/budować w tym przypadku – ciało (to popularna kulturystyka). Jeśli kopać nieco głębiej…Bodybuilding można określić tak – sposób rozmowy ze swoim ciałem, sposób pracy nad jego kształtem. Sposób modelowania ciała tak, jakby było z plasteliny

Proces ukształtowania wyrzeźbionego ciała zależy nie tylko od jakości mięśni (genetyka i polityka hormonalna ciała) ale i od rąk rzeźbiarza, jego głowy i konsekwencji (dyscypliny). Dla prawdziwego bodybuildingera najważniejsze jest piękno (harmonia) ciała. PRAWIDŁOWE PROPORCJE, ich SYMETRIA oraz BALANS to priorytet. Na drugim miejscu znajduje się ZDROWIE a na trzecim ELEMENT WSPÓŁZAWODNICTWA

Założenia treningowe

Podstawowa zasada…Treningi, treningi i jeszcze raz treningi !!! Kulturysta może po 5-7 dni przebywać w sali treningowej. Będzie dokładnie i pod pełną kontrolą pracował nad odpowiednią techniką wykonywanych ćwiczeń. Od samego procesu kształtowania i obserwacji zmian w swoich mięśniach otrzyma ogromną dawkę zadowolenia (w tym estetycznego). Pracuje nad każdym szczegółem. Wydawać się może, że pracuje nad każdym włókienkiem mięśniowym z osobna.

Proces treningowy składa się dwóch podstawowych etapów:

Nabór masy mięśniowej: ćwiczenia bazowe (podstawowe ćwiczenia siłowe). Rezygnacja z ćwiczeń na maszynach izolujących (wyłączenie z planu treningowego ćwiczeń izolujących). Ale czasami ćwiczy na maszynach bloczkowych.

Rzeźba: bardzo dokładna praca skoncentrowana na każdej grupie mięśniowej. Każdy centymetr ciała ma zostać ukształtowany.

 

Pierwszy etap (proces treningowy):

Średnio 3 dni w tygodniu. Ćwiczenia bazowe wielostawowe, od 2-4 serii w ćwiczeniu, od 8 do 12 powtórzeń w serii, duże ciężary.

Uwagi:

Ćwiczenia wielostawowe to takie ćwiczenia, które jednocześnie angażują do pracy jak największą ilość grup mięśni. Przykład – przysiad ze sztangą.

Drugi etap (proces treningowy):

Średnio 5-7 razy w tygodniu. Ćwiczenia izolujące, od 3-5 ćwiczeń na określoną grupę mięśni, od 3-5 serii, od 12/15 do 20 powtórzeń w serii, ciężary umiarkowane.

Uwagi:

Najważniejszą rolę w całym procesie odgrywa prawidłowe odżywianie. Oprócz tego, że sportowiec musi kontrolować swoją dobową kaloryczność to do tego te kalorie muszą być pełno wartościowe. Nie można zapominać o minerałach, witaminach i suplementach (odżywkami dla sportowców). 

W planie treningowym kulturysty ważną rolę odgrywa trening cardio (bieg, jazda na rowerze, pływanie). Praca nad rzeźbą skupia się na maksymalnym usunięciu wody z organizmu oraz podskórnej tkanki tłuszczowej tłuszczowej.

 

TRÓJBÓJ SIŁOWY (POWERLIFTING)

Powerlifting to znaczenie słów „Power” – siła/moc i „lift” – podciągać.

Priorytety MAKSYMALNE ZWIĘKSZENIE WSKAŹNIKÓW SIŁOWYCH i ROZWÓJ MAKSYMALNEGO CIĄGU (i nie tylko, oczywiście). To sportowcy z grupy podciągacze-wyciskacze. Najważniejszy jest trening składający się z ćwiczeń bazowych (z wolnymi ciężarami).

Oto główne ćwiczenia w Powerliftingu:

- przysiady ze sztangą opartą na barkach

- martwy ciąg

- wyciskanie sztangi, leżąc na ławce poziomej (prostej)

Z tego powodu, że powyższe ćwiczenia są ulubionymi ćwiczeniami powerliftingowców to cały ten zestaw nazwano Trójbojem Siłowym.

Uwagi…

Na turniejach zawodnicy otrzymują trzy oceny (po jednej z każdego ćwiczenia). Następnie wszystkie są sumowane. Grupa składa się z zawodników o takiej samej kategorii wagowej i będących w jednym przedziale wiekowym – wygrywa ten kto otrzymał maksymalną ocenę i posiada najmniejszą wagę ciała. 

W większości sal fitness nie zobaczymy ani jednego powerliftera (są oni bardzo rzadkim gatunkiem…). Dla niech trójbój siłowy jest czysto sportowym elementem. W klubach fitness nie mają się z kim zmierzyć, dlatego praktycznie ich tam nie ma.   

Dla powerliftera na pierwszym miejscu jest, BYCIE NAJLEPSZYM WŚRÓD WSPÓŁPLEMIEŃCÓW na drugim ZDROWIE a na trzecim – ATRAKCYJNA FIGURA (praktycznie – jej brak).

Priorytety treningowe:

Oczywiście trening powerliftera różni się od treningu bodybuildingera i różni się od treningu fitness sportowców. Siłacze pracują głównie z trzema bazowymi ćwiczeniami i pracują nad prawidłową techniką właśnie tych ćwiczeń. Inne ćwiczenia obchodzą szerokim łukiem. Ilość powtórzeń w ćwiczeniu najczęściej nie przekracza 2-3 (najczęściej jest to 1 powtórzenie, ale za to z maksymalnym ciężarem). Towarzyszy im wielu asekurantów rozstawionych po bokach.    

Aby podnosić krytyczne ciężary sportowiec potrzebuje dużo czasu na odpoczynek (4/6 a czasami i 10 minut). Oczywiście w każdym podejściu do ciężaru maksymalnie ważną rolę odgrywa koncentracja. Wystarczy jeden lekki obrót głowy (oczko do dziewczyny) jeden nie kontrolowany ruch i „dzień dobry” – można zapomnieć o treningach na bardzo długi okres czasu… 

Główne zasady odżywiania:

Jedzenie gra bardzo ważną rolę. Jednak trzeba zaznaczyć, że ta grupa sportowców do przestrzegania wszelkich zasad związanych z prawidłowymi nawykami odżywiania podchodzi bez fanatyzmu. Najważniejsze to jeść zawsze, jeść wszędzie…jeść, jeść i jeść

W porcji żywnościowej spotkamy dużą ilość węglowodanów złożonych i tłuszcze. Chociaż białka także mają prawo do życia. Atrakcyjne i wyrzeźbione ciało lata im obok pióra…i właśnie z tego powodu jedzenie jest jakie jest.  

 

Moje ciało, moje zdrowie…Co wybrać ?

Z niektórymi teoriami i pojęciami już się zapoznaliście. Jednak nadal otwartym pozostaje pytanie…Co mam wybrać – Fitness, Bodybuilding czy Powerlifting ? Od czego zacząć ? Podpowiem – wszystko zależy od celu jaki przed sobą postawicie.

 

Hm, i tak główne cele:

- Pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej (tłuszczu podskórnego). Doprowadzić formę fizyczną do wysokiego poziomu, nabrać nieco mięśni i je ukształtować. Podładować akumulatory, aby mieć siłę i energię.

- Być bardziej wytrzymałym. Rozwinąć zaniedbane grupy mięśni i ogólną moc całego ciała.

- Posiadać atrakcyjne i wyrzeźbione mięśnie, chwalić się nimi przed dziewczynami i łowić ich zachwycające spojrzenia. W przypadku kobiet – powalać swoimi kształtami mężczyzn.

Wychodząc z powyższego należy odpowiednio dobrać typ dyscypliny jaką chcecie uprawiać. Prawidłowy wybór pomoże wam w dotarciu do celu. 

Oczywiście nikt was nie zmusza, abyście byli profesjonalnymi kulturystami/trójboistami siłowymi i dokładnie przestrzegali zasad oraz nawyków określonego typu sportowca. Nie…po prostu bądźcie ludźmi, którzy pracują nad swoim ciałem i umysłem. To będzie absolutnie wystarczające (w każdym razie na pierwszym etapie).

Udzielę małej podpowiedzi: dla dziewcząt/kobiet idealnym rozwiązaniem będzie fitness…dla chłopców/mężczyzn będzie to bodybuilding.

Jeśli generalnie dalecy jesteście od sportu to wówczas najlepiej będzie, gdy wstępnie przygotujecie się do większego wysiłku fizycznego w domowych warunkach (1-2 miesiące).

Proponuję, abyście zapoznali się także w artykułami z poniższych linków…


http://montekipo40.blog.pl/2014/08/01/bodybuilding-czy-street-workout-a-moze-cos-innego/


http://montekipo40.blog.pl/2014/11/01/1177/

 

Nieodpowiedni wybór dyscypliny sportowej może zniechęcić was na długo do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dlatego…

Życzę udanego wyboru dyscypliny i dużo satysfakcji z jej uprawiania.

 

Pozdrawiam,

Piotr 

2 Odpowiedzi na Czym jest Fitness, Bodybuilding i Powerlifting ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook